Knygrišystė

Knygrišystės amato ištakos – IV–V a. diptichai – dvi ar kelios surištos vaškuotos senovės graikų ir romėnų rašymo lentelės, vadinamasis kodeksas. Iš vaškinių lentelių kodekso atsirado pergamento kodeksas, o iš šio – mūsų dabartinė knyga.

       XIII a. knygų kultūros centrais tapo vienuolynų skriptoriumai – knygų nurašinėjimo ir apipavidalinimo dirbtuvės. Viduramžių knygos apdarą beveik visada sudarė dvi medžio lentos, aptrauktos oda. Knygų kampai dažnai kaustyti metalu, viršeliai užsegami metalinėmis sagtimis arba užrišami odiniais raišteliais.

        XIV–XV a. knygų gamybą ir prekybą į savo rankas perėmė miestiečiai amatininkai ir pirkliai. Išradus knygų spausdinimo stakles, didėjo ir knygų tiražai. Miestų knygrišiai ėmė jungtis į brolijas, cechus. Pirmieji tikri knygrišių cechai įsikūrė XVI a. Vokietijoje: Vienoje – 1540 m., Augsburge ir Vitenberge – apie 1544 m., Leipcige – 1544 m.

       Knygų įrišimo tradicija gana sena ir Lietuvoje. Spėjama, kad Vilniaus knygrišiai į cechą susibūrė XVI a. pabaigoje. 1664 m. karalius Jonas Kazimieras pasirašė naują Vilniaus knygrišių cecho privilegiją, kurioje paminėta, kad „prieš daugelį metų“ ceche buvusi tvarka. Vilniuje XVI a. pab. dirbo ne mažiau kaip 14, o XVII a. pirmoje pusėje – ne mažiau kaip 22 knygrišiai. Jie rišo knygas LDK valdovams ir didikams – Žygimantui Senajam, Žygimantui Augustui, Radviloms, Sapiegoms, Goštautams ir kitiems. Vienas žymiausių XVI a. Vilniaus knygrišių Jokūbas Morkūnas amato paslapčių mokė ne tik savo, bet it Krokuvos knygrišius. Didžiosiose Lietuvos bibliotekose išlikę puošnūs ir prabangūs įrišimai rodo Vilniaus knygrišių ir dažnai kartu su jais dirbusių auksakalių meistriškumą, nė kiek ne mažesnį už Vakarų Europos meistrų.

  • 2015 m. vasario 10 d. 19 val. 45 min., per LRT Kultūros kanalą laidoje "ARTi"  pristatyta tema "Knygrišystė", filmuota ir Senųjų amatų dirbtuvių (Savičiaus g. 10 ) patalpose. Dalyvavo  knygrišiai Rimas Supranavičius ir Sigitas Tamulis.    http://www.lrt.lt/mediateka/laidos/A/2061/arti

 

 

        Meistrai:

Sigitas Tamulis

Rimas Supranavičius