Vykintas Motuza

 

Peilis – vienas seniausių ir svarbiausių žmogaus įrankių. Jie buvo kauliniai, raginiai, titnaginiai bei bronziniai. O išmokus išgauti geležį peilis buvo vienas pirmųjų gaminių iš naujo metalo.

Peilis su žmogum nuėjo ilgą kelią, todėl jo forma keitėsi ir evoliucionavo kartu su juo. Tam įtakos turėjo gamtinė aplinka, žmogaus gyvenimo būdas, pasaulėjauta, todėl tradicinė peilio forma savotiškai atspindį ir tautos nacionalinį charakterį, jo santykį su supančia aplinka.

Mums puikiai žinomi kitų šalių tradiciniai peiliai, kaip kukri iš Nepalo, Kaukazo kinžalas, lenktiniai Korsikos peiliai, Suomiški puukko. O ką mes žinome apie lietuvišką peilį? Archeologinė medžiaga rodo, kad mūsų krašte, peilis buvo viena svarbiausių įkapių nuo pirmųjų geležies amžių iki pat XVI a. XV a. Kryžiuočių kronikose rašoma, kad Lietuvoje tiek vyrai tiek moterys prie diržo nešiojasi peilius medinėse makštyse.

Lietuvos archeologinių paminklų tyrinėjimai patvirtina, kad peilių randama labai daug, su jais laidoti ir vyrai ir brandos nesulaukę berniukai ir moterys. Viduramžiais peiliai, kaip ir dabar, gaminti įvairiems poreikiams, tačiau dauguma jų yra išlaikę tą laiko patikrintą formą, kuri naudota jau nuo pirmųjų geležies amžių. Tai rodo jog mūsų krašte gyvavo tūkstantmetės peilių gamybos tradicijos. Peilio geležtė, kriaunų ir makščių medžiagos bei puošyba, visad turėjo sakralinę ir magišką reikšmę šalia gamtos gyvenančiam žmogui. Kriaunoms gaminti buvo renkamos kietos medžių rūšys, ilgieji žvėrių ar naminių gyvulių kaulai ne tik dėl praktiškų savybių, bet ir dėl apsaugos nuo pikto ir dvasios stiprybės. Lietuviškas peilis tai magiškas įrankis lydėjęs mūsų Protėvius per gyvenimą nuo pat vaikystės iki pat mirties. Renesanso laikotarpiu, stiprėjant miestų gyvenimui ir kultūrai, atsiranda ir prabangių europietiškų peilių, ypač didikų ir turtingų miestelėnų namuose, bet tas senasis tradicinis Lietuviškas peilis iki XVII a. Išlieka neatsiejama žmogaus gyvenimo dalimi.

Pateikiame pirmus ieškojimus šioje srityje. Mūsų kraštų archeologinėje medžiagoje 99% peilių radinių sudaro tiktai geležtė. Kartais aptinkamos metalinės makštų ar kriaunų detalės. Savo darbe naudoju tik vietines medžių rūšis ir natūralias medžiagas.

 

 

            Tel. +370 616 30366,              

            el. paštas: vykintas.motuza@gmail.com

Puslapiai: «123»